Чавдар Минчев
Изпълнителен директор на Националната асоциация за международни отношения (НАМО)
Днешният форум има за цел да постави отново на дневен ред въпросите за нарастване ролята на регионалната политика (партньорство и сътрудничество) за бъдещето на Европейския съюз, Балканите и България. Сърцевина на регионалната политика е политиката на сближаване, гарантираща дългосрочно устойчиво развитие и намаляване на съществуващите неравенства между европейските съюзни и несъюзни територии. Още повече, че приемането в Европейския съюз на балканските държави на Запад от нас, да не говорим за Турция, става все по-проблематично. Последните 50 години от развитието на международните отношения показаха, че единствено регионализмът като подход е способен да противодейства на глобалните интереси на великите сили и да предпази държавите от прекомерен сателитен синдром или раздробяване.
С участието си в Европейския съюз и в НАТО регионалните приоритети на България придобиха нови измерения. Те бяха продиктувани от поетите отговорности за реализиране на общностната политика на съседство, в нейното източно измерение, от функцията на „външна граница” на Европейския съюз и произтичащите от това ангажименти, от фокусиране на вниманието на външни фактори към страните от Балканите и Черноморския регион, като пресечна точка на глобални икономически, политически, енергийни интереси. В контекста на стремежа на Евросъюза за по-активно участие в политическите и икономическите процеси, протичащи в Черноморския регион, ключов приоритет за България, като една от двете черноморски държави, членки на Европейския съюз, е засиленото присъствието и ролята на страната ни на Балканите и в разширения Черноморски регион. В черноморската област съществуват значителни възможности и предизвикателства, които изискват координирани действия на регионално равнище, включително и в ключов сектор като енергетиката и транспорта. Именно поради това, активното регионално и двустранно сътрудничество на България със страните от региона ще бъде от голяма полза за гражданите на балканските и черноморските държави, едновременно допринасяйки за общото благосъстояние, стабилност и сигурност в Европа. До този момент Европейският съюз полага усилия, с различна степен на успех, за стимулиране на демократичните и икономическите реформи, за проектиране на стабилност и за подкрепа на развитието в Черноморския регион чрез широкообхватни програми за сътрудничество. В този план се отнасят три политики на Европейския съюз: присъединителният процес (Турция); европейската политика за добросъседство (и с петте източни партньори, активни участници в черноморското сътрудничество – Армения, Азербайджан, Грузия, Молдова, Украйна; и стратегическото партньорство с Руската федерация.
Политиката на Европейския съюз за териториално сближаване се развива, успешно или не дотам успешно, на няколко плоскости: чрез макрорегионални стратегии, чрез Средиземноморското сътрудничество и неговата еманация Средиземноморския съюз и чрез Източното партньорство. Въведените макрорегионални стратегии обхващат политики за региона на Балтийско море и за Дунавския регион. Те имат за цел мобилизиране на различни политики и възможности за финансиране от ЕС, на държавите членки, регионите, финансовите институции и НПО, както и по-балансираното развитие на двата региона. Разработването на концепция и имплементирането на стратегия за Черноморския регион (която да доразвие и допълни неуспешната инициатива на Европейския съюз „Черноморска синергия”) би следвало да бъде поставено на дневен ред пред ЕС, предвид ключовото му значение след украинската криза и провала на стратегическото партньорство с Руската федерация.
Основните инициативи на регионално сътрудничество, в които България участва, са – Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮЕ), Стратегията на Европейския съюз за дунавския регион, Черноморската синергия и Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ЧИС). Тези регионални формати на сътрудничество са възможност българската страна да бъде мост на тези региони към Европа. Насочвайки усилията си към по-активно привличане на вниманието на Европейския съюз към разширения черноморски регион, България има реална възможност да се наложи като ключов фактор и посредник в регионалните процеси, както в политически, така и в икономически план.
Нашата страна има най-добри перспективи за външнополитическо влияние в Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа и в Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, които са форуми за политически и дипломатически диалог и за икономическо сътрудничество. Тези механизми са двата национални приоритетни стълба на българската дипломация по отношение на развитието на регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа.
През януари 2014 година България пое председателството на Организацията за черноморското икономическо сътрудничество, което при една ефективна дейност ще бъде предпоставка за постигане на икономически растеж, конкурентоспособност и просперитет. България трябва да участва активно и в намирането на по-реалистичен баланс между Източното партньорство и Черноморската синергия, които са две измерения на една единна кохезионна европейска политика на добросъседство. Това е важно, тъй като би имало, като естествено продължение, приемането на Стратегия на Европейския съюз за черноморския регион.
През 2014-2015 г. предстои председателството на ЕС да поемат Гърция и Италия, които ще предложат да бъде приета Стратегия за Адриатическо-Юнийския регион. България би следвало да се възползва от тяхната инициатива. Нейните идеи и добри практики, обвързването й с целите, приоритетите и механизмите на Европейския съюз, могат да се приложат за разработване и на Стратегия за черноморския регион и приемането й от ЕС по време на председателството на България през 2018 година.
В заключение е добре да припомним, че Балканите и териториите около Черно море, са една от люлките на човешката цивилизация. Стратегическото положение на региона обуславя факта, че е една от най-динамичните пресечни точки на геостратегически и геополитически интереси. Той ще има нарастващо значение за Европейския съюз и Великите сили. Време е България, като държава член на Европейския съюз, да заеме своето достойно място!