Единадесетата ежегодна конфоренция
Балканите в XXI век – българският поглед
От война към войни. Изминалата година добави към конфликта в Украйна и военните действия в Газа. Като активизира още една гореща точка в близост до Балканите. Поставяйки с още по-голяма острота поредица от въпроси, свързани със сигурността, стабилността и развитието на региона, като и с неговата роля в международните процес:
Затова и темата „Войните и Балканите: накъде върви регионът?” бе логичният акцент в дискусиите на единадесетата ежегодна конфоренция „Балканите в XXI век – българският поглед“, организирана съвместно от Университета за национално и световно стопанство, Института за икономика и международни отношения, Българското дипломатическо дружество и Националната асоциация за международни отношения с медийната подкрепа на списание „международни отношения.
В рамките на проведения задълбочен дебат участниците в конференцията търсеха отговори на поредица от ключови въпроси с оглед намирането на верните подходи и решения, които да спомогнат за формирането на адекватна българска позиция и политика пред тежките международни предизвикателства:
- Превръща ли се регионът във „фронтова линия”?
- Променят ли военните конфликти функциите и ролята на Балканите в международната система?
- Балканите през погледа на геополитическите играчи и Балканите – стратегически регион или неутрализирана периферия?
- Войните в Украйна и Близкия изток – катализатор за консолидация на Балканите в ЕС (и НАТО) или стъпка към превръщането на региона в поле на борба за сфери на влияние?
- Какво вещае милитаризацията на страните в района?
- „Бърза писта” за Украйна към ЕС и стандартни „бавни” преговори за Западните Балкани – съвместими ли са подходите?
- Балканите – обект или субект на международните отношения: остана ли място за регионално сътрудничество?
- Енергийна независимост, диверсификация или скъпа енергийна несигурност за региона след войните в Украйна и Близкия изток?
- Ще стимулира ли стремежът към европейско единство преодоляването на двустранните напрежения на Балканите или ескалиращата конфронтация в света ще доведе до тяхното изостряне?
- Оформя ли се нова линия на стратегическо сътрудничество Букурещ-София-Атина като следствие от войните?
- България в региона – покриват ли се изцяло понятията „лоялност” и „национален интерес”?
- Има ли и какви са възможностите за проактивна българска политика в рамките на ЕС и НАТО по отношение на региона?
Въвеждащите изказвания бяха дело на проф. Динко Динков, директор на Центъра за балкански изследвания, УНСС („Войните като императив за отговорно осмисляне на заплахите за съдбата на балканските народи”); проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика („Балканите като граница или периферия на Европа?”); доц. полк. Георги Гоцев, преподавател във ВА „Г.С. Раковски” („Съвременните войни като предизвикателство пред националната сигурност на България”); Константина Симеонова, студентка в УНСС и СУ, победителка в традиционната Младежка кръгла маса, предшестваща конференцията. Модератор на дискусията бе председателят на НАМО Чавдар Минчев.